Kde chcete bydlet ...

14.04.2023

    Několik měsíců zpátky jsem v článku Kde v Praze (ne)chcete bydlet... "ocejchoval" některé pražské lokality jako místa nevhodná k bydlení. Vyjmenovaná negativa jsou seznamem všemožných důvodů, které při výběru u většiny zájemců budou na straně mínusů. Ovšem určitě se najdou tací, kterým to bude jedno a nebo se dokonce najde někdo, pro koho může jít i o výhodu. Zkrátka každý má preference jiné, stejně jako hudební vkus nebo chutě.

    A proto volně naváži na zmíněný článek, v opačném gardu - ukázat na místa k bydlení přívětivá - se zásadním rozdílem, že nepůjde o můj subjektivní názor, ale o výsledek porovnání parametrů. To v rámci projektu Obce v datech hodnotilo, podle vícero kritérií, kvalitu života napříč Českou Republikou. Pojďme si tedy ukázat několik, pro bydlení žádaných lokalit a na závěr pohled z generační perspektivy.

    Na webu projektu je soupis všech hodnocených kritérií, ty zde pro zjednodušení nebudu rozepisovat, hodnocení bylo na stupnici 0 (nejhorší) až 10 (nejlepší). Mohu prozradit, že nejvyššího hodnocení dosáhlo pouze jediné místo. A pak je třeba zdůraznit, že je řeč o větších obcích, lépe řečeno městech.

    Výčet a dělení je podle krajů, v každém uvedu 3 místa. Pro lepší představu o hodnocených parametrech se po kliknutí na bodové hodnocení dostanete na stránku výsledků konkrétního města. V závorce je pak umístění v celkovém pořadí.

    Jak bylo zmíněno, porovnání se týkalo větších konglomerací s určitým stupněm občanské vybavenosti. O to překvapivější je neúčast Brna, Jihlavy, Liberce, Plzně, Ústí nad Labem a Ostravy na některém z prvních tří míst v kraji. Každopádně to může znamenat, že ne vždy musí být velké město tou "nejlepší" volbou. Budu se opakovat, ale rozhodovací kritéria má každý jiná.

    Statistika nám může dát určitý náhled na problematiku, ale nelze ji přeceňovat. Ve výsledku, bude si někdo podle této metodiky vybírat bydlení? Možná, někdo. Každopádně jak máme každý jiné potřeby, máme je jiné i v různé fázi života. Jestliže je pro rodinu s dětmi důležitá zahrada nebo blízká školka, senior může mít raději blíž do parku nebo k lékaři. Student ocení blízkost veřejné dopravy, centrum města či nákupní centrum za rohem. A tak bychom mohli proti sobě stavět generační potřeby, další a další služby, provozovny, sportovní a kulturní centra. Při komunikaci s klienty se někdy nestačím divit podle čeho vybírají a jaká jsou jejich kritéria. Jak praví klasik "proti gustu žádný dišputát"!

    Závěr je tedy nejednoznačný. Respektive pro každého individuální. Pokud žijete od malička v domě se zahradou, nejspíš nebudete toužit po bydlení v činžovním domě. Každopádně se mi ozvěte ať už zvažujete prodej nebo koupi nemovitosti. S tím Vám rád a profesionálně pomohu. Děkuji, pokud jste se ve čtení dostali až sem, a přeji hezký den!

zdroje: obcevdatech.cz, mapaceskerepubliky.cz

jQuery Tlačítko na začiatok by William from Wpromotions.eu