Zelená úsporám - stavíte či rekonstruujete?

30.09.2022

    Dnes rozhodně více než dříve přemýšlíme o nákladech na vytápění a energiích obecně. Snahou je a bude odběr omezit nebo lépe řečeno zefektivnit. Ať již použitím méně náročných spotřebičů či změnou způsobu ohřevu vody a vytápění. Pochopitelně ne vždy je to proveditelné, např. v panelovém domě těžko začnete používat kotel na tuhá paliva. A ve chvíli, kdy řešíte, pro kterou variantu se rozhodnete, pak bude jedním z parametrů i pořizovací cena. Asi málokdo by se zlobil, kdyby mohl výslednou cenu snížit. Jednou z možností, kterou nabízí občanům stát, je využití dotace např. na zateplení domu, výměnu neekologického kotle, zachytávání a využití dešťové vody, vybudování zelené střechy, instalace fotovoltaických systémů, atd.

    Program se jmenuje "Nová zelená úsporám", jde již o několikátou vlnu, kdy se stát prostřednictvím Ministerstva životního prostředí snaží pobídkami podpořit efektivnost a úspornost. Zapojit se mohou majitelé bytových jednotek, rodinných domů i stavitelé bytových domů. Dotace lze čerpat na novostavby i u již hotových či starších domů, jen je potřeba si zjistit, zda právě ten váš záměr podmínky splňuje. Podání je možné už i elektronicky, veškeré potřebné informace (jako jsou návody, formuláře, orientační kalkulačka, kontakty na odborníky, kteří Vám pomohou s projektem) najdete na webu, který byl pro tento účel zřízen.

   Od roku 2014 již takto bylo podpořeno více než 85 tisíc projektů a na dotacích vyplaceno přes 13 miliard korun. Pochopitelně je to výhodné i pro stát, který díky tomu získává prostředky ve formě DPH a podporuje výrobce a firmy, podílející se na realizaci.

    Máte-li s programem již nějaké zkušenosti, budu rád, když se se mnou podělíte a článek mohu o tyto poznatky obohatit. Provozní náklady se v tomto roce znatelně zvyšují a tudíž se do hry kromě ekologického aspektu více zapojuje i ten ekonomický.

    Čím dál tím víc se zdá být blíže konec vývoje spalovacích motorů a přechod na elektromobilitu, patříte-li k podporovatelům elektromobility a přemýšlíte-li nad pořízením elektromobilu (případně již vlastníte), dotaci lze čerpat i na vybudování domácí dobíjecí stanice. Zkrátka je mnoho způsobů jak se do programu zapojit.

    Děkuji za Váš čas a přečtení článku.

foto: archiv autora
foto: archiv autora