Vliv rekonstrukce na cenu nemovitosti

22.02.2023

    Nezřídka řeší majitel nemovitosti před prodejem zda se pustit do oprav či zásadnější rekonstrukce. Jestli je to dobrý nápad nebo vyhozené peníze a ztráta času není snadné jednoznačně zodpovědět. Velice záleží na stavu nemovitosti a aktuálním zájmu kupujících.

    Nejčastěji řešená situace, bytová jednotka v panelovém domě ze začátku 80. let minulého století. Byt je v původním stavu (tedy s umakartovým jádrem, elektrické rozvody z hliníku), majitel v bytě nebydlí a na prodej nespěchá. Rozhodne se, že provede celkovou rekonstrukci, při které lehce změní dispozici, vanu nahradí sprchovým koutem, elektrický rozvod bude splňovat aktuálně platné normy a původní linku, zárubně a "papírové" dveře vymění za nové. Cenový rozptyl může být enormní, ale málokdy tím dojde k navýšení prodejní ceny o hodnotu investovanou. Ano, určitě se rozšíří okruh možných kupujících (ne každý chce rekonstruovat), nicméně z mého pohledu jde o mezikrok, který před prodejem nedoporučuji.

    Větší smysl dává investice do rekonstrukce u staršího rodinného domu, ovšem i zde záleží na rozsahu prací a možnostech majitele. Obydlený dům není zrovna ideální rekonstruovat, pochopitelně to lze, ale komfort bydlení tím bude značně ovlivněn - budete to chtít absolvovat? Navíc nesmí být rekonstrukce kosmetickou záležitostí, která má zakrýt případné vady, pak se prodávající vystavuje velmi reálnému riziku reklamace, v horším případě soudnímu sporu.

    Aspektem, který bude ovlivňovat případnou rekonstrukci, jsou dostupnost a ceny stavebního materiálu. Pokud byste např. měli na dodání tvárnic nebo dlažby čekat několik měsíců, s největší pravděpodobností si to rozmyslíte.... Rozhodovat se budete i o zhotoviteli. Ten, kdo si nemovitost zvládne rekonstruovat sám a není závislý na dodavateli (práce) má celkovou cenu níž, než když potřebuje stavební firmu.

    V dnešní době vysokých úrokových sazeb jsou nemovitosti méně dostupné, klesla poptávka, nicméně čím je nemovitost kvalitnější, tím větší šanci máte, že dobře prodáte. Je tedy třeba přistupovat ke každé nemovitosti individuálně a zvážit veškeré benefity a rizika. V určitých případech budete muset žádat např. i o povolení SVJ či dokonce stavební úřad. Zkrátka není to jen o tom, že si vymezíte dva měsíce na práci, připravíte několik set tisíc (nebo i víc) a začnete.

    Určitě se před případnou rekonstrukcí poraďte s odborníkem, důkladně zvažte přínosy několikatýdenních prací a investovaných peněz. A jestliže se k rekonstrukci přikloníte mohu Vám doporučit kvalitní, ověřenou firmu a mile rád zajistím i pravidelné kontroly a fotodokumentaci průběhu prací. Nemluvě o zajištění následného prodeje.