Věcné břemeno
Dnešní řádky věnuji závazku spojenému s vlastnictvím nemovitosti. Půjde o tzv. věcné břemeno, což je ve stručnosti omezení na straně vlastníka nemovitosti ve prospěch jiné nemovitosti nebo ve prospěch konkrétní osoby. V článku nehledejte výčet možných variant, ale spíše definici pojmu a důvod využití.
Jaká věcná břemena tedy známe? Občanský zákoník dělí věcná břemena podle povinností na služebnosti a reálná břemena.
Reálné břemeno může zatížit nemovitost, přičemž vlastník nemovitosti je zavázán oprávněnému něco dávat nebo pro něj něco konat, poskytovat nějaký užitek, jako třeba část úrody z pozemku vlastníka. Opět lze snadno dovodit další možné úkony, které vlastník zajistí - pomoc s chodem domácnosti, péče při nemoci - zkrátka vykonat nějakou činnost ve prospěch oprávněné osoby.
Vyplývají-li pro vlastníka nemovitosti nějaká omezení, pak jde o práva zatěžující nemovitost (údaje jsou evidovány v Katastru nemovitostí) a na Listu vlastnictví jsou zapsány v části C. Oprávnění, tedy v čí prospěch je právo zřízeno, se dočteme v části B1. Ostatně, jak číst v Listu vlastnictví by mohl být, v případě zájmu, námět na některý z dalších článků...
Zřízení věcného břemene bývá nejčastěji na základě smlouvy, která je součástí žádosti o vklad do Katastru nemovitostí. Mohou nastat i situace, kdy je věcné břemeno zřízeno ze zákona či rozhodnutím soudu.
Pokud by Vás téma zajímalo kvůli nějakému konkrétnímu případu, neváhejte mi napsat či zavolat.
