Řemeslník - vzácný to druh

22.05.2023

    Ať bydlíte v domě nebo bytě, je třeba se o nemovitost starat. Ani novostavba nebude navěky bezúdržbová a i u ní v době zařizování budete před rozhodnutím zda si budete třeba kuchyňskou linku montovat (nebo i vyrábět) svépomocí nebo pozvete řemeslníka. Příprava rozvodu vody a elektřiny také vyžaduje určité znalosti, nářadí a zručnost, a tak většina z nás čas od času shání kvalitního řemeslníka.

    Při větších plánovaných úpravách, např. při rekonstrukci bytového jádra, bude vhodnou volbou rovnou specializovaná firma, která se o všechny fáze prací postará a nemusíte samostatně řešit instalatéra, zedníka ani elektrikáře. Patrně bude výsledná cena vyšší než při objednávání jednotlivých úkonů, ale rozhodně se nepodaří naplánovat harmonogram tak, aby na sebe práce ideálně navazovaly a navíc právě tou organizací ztratíte mnoho času. Doporučuji tedy udělat si výběrové řízení a vyhodnotit jednotlivé nabídky podle vámi preferovaných kritérií.

    Nejlepší jsou řemeslníci nebo firmy, se kterými máte osobní zkušenost, případně je doporučí někdo z okolí známých. Nejen díky své profesi, ale i u vlastní nemovitosti, jsem opakovaným zadavatelem a mohu proto určité konkrétní odborníky s klidem doporučit. Výsledkem kvalitně dokončené zakázky je, dnes již samozřejmý, úklid. Každopádně ať již po stavebních pracích nebo vyklízení nemovitosti před nebo po prodeji spolupracuji i s úklidovou firmou. Nechcete-li tedy svůj čas trávit s rukavicemi a mopem, i pro tento případ mám řešení...

    Téma úklidu je ostatně při prodeji i pronájmu nemovitosti zásadní. Smyslem není vytvářet falešný dojem, kdysi se používal termín "stavět Potěmkinovu vesnici", ale případnému zájemci představit nabízený produkt (byt, dům, chatu) v nejlepší kondici. Ani tu rekonstrukci nebo rozvod vody v kuchyni také neděláte se snahou něco retušovat, chcete ji funkční a dlouho sloužící. Možná někdo bude oponovat, že i takové praktiky se dějí, což nepopírám, ale u mnou nabízených nemovitostí to mohu vyloučit, majitelům vždy říkám, že zatajování skutečného stavu nebo dokonce fabulace a lhaní by se ve finále obrátilo proti nim. Maximální transparentnost a solidnost jsou pro mě normou.

    Používáte k ohřevu vody nebo vytápění plynový kotel? Necháváte si před topnou sezónou, či v jiných intervalech, zkontrolovat správnou funkčnost? I to je jeden ze způsobů jak se o svůj majetek zodpovědně starat, a který si drtivá většina uživatelů není schopna provést svépomocí. Pravidelná kontrola prodlužuje životnost a tudíž snižuje provozní náklady. 

    Třeba právě i nutnost starat se, nebo lépe řečeno nemuset se starat, bude pro někoho motivací pro nákup bytu v tolik proklínaném panelovém domě. Tam, kde se vlastníci (Bytové družstvo, obec, SVJ) starají a do domu investují je bydlení komfortní a pohodlné. Tím se dostáváme na začátek, že nemovitost vyžaduje péči. Je tedy dobré koukat na veškeré výdaje spojené s nemovitostí jako na investici, která se, když ji uděláte včas a rozumně, vrátí.

    Pro zjištění vašich potřeb a požadavků a následné doporučení vhodného odborníka se mi ozvěte, ať už písemně nebo telefonicky.

foto: archiv autora
foto: archiv autora