Pronájem nemovitosti

21.10.2022

    Co s nevyužitou nemovitostí? Možnosti máte prakticky jen tyto tři: prodat, pronajmout, nechat nevyužité. Možnost třetí je asi nejméně vhodnou, jelikož vždy budou s vlastnictvím spojené náklady, nevyužívaná nemovitost chátrá a pochopitelně může být cílem nenechavých návštěvníků. Možnost první, tedy prodat, je rozumná pokud víte, že ji v budoucnu nebudete potřebovat a když je na realitním trhu pro prodej příznivá situace. Což se pro dnešní dny úplně nezdá. Počet zájemců se znatelně snížil kvůli nevýhodným sazbám na hypotečním trhu, menší zájem může mít za následek pokles prodejní ceny. Ovšem netýká se to všech nemovitostí a některé lokality budou vyhledávané za "jakýchkoli" okolností.

    Každopádně pokud vyhodnotíte, že ani jeden z výše popsaných případů není pro vás ten vhodný, pak nezbývá než nemovitost pronajmout. Při výběru kvalitního nájemníka máte jistotu pravidelného příjmu (v případě pořízení za pomoci hypotečního úvěru máte ideálně celou měsíční splátku pokrytou nájmem) a je-li nemovitost užívána a udržována rozhodně nebude hodnota klesat.

    Jako pronajímatel budete dále řešit výši měsíčního nájmu, v bytovém domě bude samostatnou položkou platba za dodané Služby (vytápění, voda, odpad. apod.), a jestli energie (elektřinu, případně plyn) přepsat na nájemníka nebo zda nést tyto náklady na svých bedrech a nájemníkovi to započítat do zmíněných "služeb" a jednou ročně provést vyúčtování, viz. níže.

    Dnes je běžnou praxí uzavírání nájemních smluv na dobu určitou, což ostatně svým klientům také doporučuji. Při zakomponování automatického prodloužení smlouvy není třeba po uplynutí sjednané doby podepisovat smlouvu novou ani dělat dodatky, nicméně jde o ochranu pronajímatele (majitele) a zachování manévrovacího prostoru v případě potřeby ukončit nájemní smlouvu. Je více věcí, které je do smlouvy dobré zakomponovat a s nájemníkem si vyjasnit - nejde o jednostranný akt, ale o vyváženost, schopnost domluvit se na podmínkách, které vyhovují oběma stranám, je základ pro dlouhodobou spokojenost.

    Pojďme se však vrátit k tomu, co jsem zmiňoval výše, při pronájmu musíte zvážit zda si přímo dodávané energie do nemovitosti necháte napsané na sebe nebo je převedete na nájemníka. Obě varianty mají svá pro a proti, pojďme si ta základní vyjmenovat...

Výhody přepisu na nájemníka:

  • nemusíte se o nic starat, zálohy i vyúčtování dostává a platí nájemník
  • není třeba tudíž dělat vyúčtování
  • přepisy lze dnes snadno sjednat bez návštěvy dodavatele (online přes internet)
  • při nárůstu cen nejste poslem špatných zpráv
  • máte přehled o spotřebě
  • stane-li se nájemník neplatičem, řeší to dodavatel, který může v krajním případě odběrné místo odpojit (pronajímatel toto udělat nemůže)

Nevýhody přepisu na nájemníka:

  • neovlivníte dodavatele, nájemník si zvolí koho on bude chtít
  • při ukončení nájemní smlouvy musíte řešit přepis na sebe či nového nájemníka
  • nutnost dělat vyúčtování
  • nemáte představu o spotřebě ve vaší nemovitosti

Téma pronájmu je velice obšírné, například jsem se (záměrně) vyhnul určování výše nájemného. Pokud by vás tedy zajímalo něco konkrétního, budu rád, když mi napíšete třeba přes formulář na stránce Kontakt.