Nemovitost v bezpečí

14.05.2022

    O tom, že je dobré svůj majetek chránit, není třeba sáhodlouze diskutovat. Prvním krokem pro vlastníka nemovitosti by tudíž mělo být pojištění. Jedná se o produkt, který většina populace zná a většina i využívá. Základem je správné nastavení parametrů (hodnota nemovitosti a rozsah plnění v případě škody), ideálně se poradit s odborníkem, který Vám vysvětlí co smysl má a co již ne. Čas od času, pokud Vás neosloví sama pojišťovna, proveďte revizi smlouvy a reagujte na možná rizika - kdo by např. ještě před rokem čekal na Jižní Moravě tornádo? Máte-li pojištěné auto nebo hypoteční úvěr jištěný životní pojistkou, zeptejte se v pojišťovně na možnost úspory při založení pojištění nemovitosti u nich a vyjednávejte. Výběr pojišťoven je velký a při více smlouvách můžete dosáhnout na slevu.

    Dalším způsobem ochrany je fyzické zabezpečení - bezpečnostní dveře, fólie na oknech, apod., případně nějaký druh "ostrahy", jako třeba kamera se záznamem, alarm s napojením na bezpečnostní agenturu nebo pohybové čidlo s napojením na mobilní síť a možností odesílat SMS při zaznamenání nepovoleného vstupu.

    První dva odstavce jsem použil spíše jako předmluvu k jedné zásadní myšlence a to je kontrola příchozí pošty, jelikož v případě, že dochází u Vaší nemovitosti k zápisu v Katastru nemovitostí, Katastrální úřad vlastníky vždy, písemně či přes datovou schránku, informuje. Po zahájení řízení běží 20 dnů, ve kterých se můžete k řízení jakožto vlastník vyjádřit a případně, nejste-li iniciátorem, řízení napadnout a zabránit tím třeba i neoprávněnému převodu. Popisuji ten nejhorší možný scénář, ale každá situace, která nese známky podvodu je nepříjemná a pro poškozeného stresující. Nadstavbou pro toto automatické informování je placená služba Sledování změn, kdy Vás bude příslušný Katastrální úřad informovat při vyznačení upozornění, že právní vztahy jsou dotčeny změnou (tzv. zaplombování), provedení vkladu, provedení záznamu a zápisu poznámky, dle Vaší volby datovou schránkou, e-mailem nebo SMS zprávou.

    Vlastnictví majetku s sebou nese i povinnosti, které zprvu vůbec nemusíte vnímat. Proto je dobré se ptát, radit se s odborníky a řešení neodkládat. Určitě neváhejte a zavolejte mi, když si nebudete s něčím vědět rady. I toho pojišťováka Vám mohu doporučit... 

zdroj: ČÚZK