Necháváte si před topnou sezónou zkontrolovat kotel?

06.10.2022

    Chladná rána a čím dál častěji i celodenní sychravo jsou pro mnohé z nás impulsem pro zahájení vytápění svého obydlí. Vyhláška č. 194/2007 Sb. Ministerstva průmyslu a obchodu říká, že "otopné období začíná 1. září a trvá do 31. května následujícího roku". S ohledem na klimatické podmínky si jednotliví dodavatelé následně určují sami zahájení vytápění, zpravidla začínají ve chvíli, kdy denní průměrná teplota dva po sobě jdoucí dny klesne pod třináct stupňů celsia.

    Nemáte-li vzdáleně dodávané teplo, sami si řídíte, kdy s vytápěním začnete. A rozhodně je na místě příprava - při topení tuhými palivy je vhodná každoroční revize komína a v případě, že máte plynový kotel tak pravidelná kontrola jak kotle samotného tak spalinových cest.

    U kotle, který je ještě v záruční době je často každoroční servis podmínkou pro zachování záruky, ale hlavně je to způsob jak kotel udržovat v ideálním provozním stavu a nepochybně prodloužíte tak i jeho životnost. Nejsem odborník na kotle a následující výčet kontrolovaných funkcí a komponent jistě nebude kompletní, jen pro ilustraci tedy vyjmenuji alespoň heslovitě co servis obsahuje: kontrola přívodu vzduchu, kontrola odvodu spalin, kontrola spalovací komory, kontrola tepelných izolací, kontrola a seřízení tlaku v topném systému resp. expanzní nádobě, měření teploty spalin, tlak přívodu plynu a těsnost, plus mnoho dalších odborných úkonů. Na závěr dostanete protokol, setkal jsem se i s tím, že někteří technici dělají v průběhu fotodokumentaci, která je součástí protokolu.

    Někteří dodavatelé plynu nabízejí svým zákazníkům servis v rámci kontraktu na dodávku plynu, nemusíte pak nic řešit a horkotěžko shánět v září a říjnu volného technika.

    Pravidelná kontrola je i způsob prevence před fatální závadou, kdy vinou kotle nebo zanesených spalinových cest dojde k požáru a vy se pak budete marně domáhat pojistného plnění. Cena servisu je do 2.000,-Kč. A pokud se jednou rozhodnete třeba k prodeji vaší nemovitosti a doložíte pravidelný servis, určitě tím případného zájemce nezklamete.

Je nějaké téma, na které bych se měl zaměřit? Náměty vítám, využijte kontaktní formulář...