Hypotéky a vývoj do konce roku 2021

23.07.2021

Výše poskytnutých půjček na bydlení dosáhla v červnu 2021 druhé nejvyšší částky v historii. České banky svým klientům schválili hypoteční úvěry za bezmála 44,5 miliardy korun. Vývoj v druhém pololetí bude záviset na několika faktorech. Chuť k nákupu nemovitostí v České republice neopadá, úrokové sazby jsou ještě na velmi příznivých hodnotách. Nejistota kolem dalšího vývoje ekonomiky ruku v ruce s nekončící pandemií stále motivuje potenciální investory. Ať již mluvíme o investici do vlastního bydlení či "uložení" hotovosti. ČNB letos již dvakrát úrokové sazby, ve snaze držet pod kontrolou rostoucí inflaci, zvedla a členové rady se netají tím, že stejný krok může následovat. Rostoucí ceny stavebního materiálu mohou přibrzdit již tak nedostatečnou výstavbu a tudíž nebude naplňována extrémní poptávka.

Na grafu výše je vidět vývoj průměrných úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Data sbírá od roku 2003 Fincentrum hypoindex. Trend zvyšování bude pokračovat, hlavním důvodem jsou proběhlé i chystané kroky ČNB.

Níže je objem nových hypoték, hodnota je v mil.kč. Tady vzestup neočekávám, ne v prázdninových měsících.

Chystáte-li se na koupi nemovitosti máte v tuto chvíli jedinou jistotu, že bude zájemců víc. To pak může vyvolat tlak na růst ceny a pokud se chystáte financovat koupi hypotečním úvěrem, včas si zjistěte kolik bude banka ochotná vám půjčit.

Zdroj dat: Fincentrum hypoindex