Hypoteční úvěry a další vývoj realitního sektoru

16.07.2022

    Za týden tomu bude rok, co jsem vydal článek o předpokládaném vývoji hypotečních úvěrů ve druhém pololetí roku 2021. Vyšel tedy v době, kdy se úrokové sazby nově sjednaných úvěrů pohybovaly nad hranicí dvou procent a bonitní klient se mohl dostat i pod procenta dvě, navíc objem sjednaných úvěrů trhal rekordy. S novým rokem a následným vpádem ruských vojsk na Ukrajinu se změnilo téměř vše, co může ovlivnit realitní trh - ceny energií, ceny stavebních materiálů, cena práce a zvýšený nedostatek pracovníků ve stavebnictví a v neposlední řadě (v souvislosti s předešlými faktory) rostoucí úrokové sazby hypotečních úvěrů.

    I přes uvedené negativní vlivy můžeme v nejbližších měsících předpokládat snížení cen nemovitostí spíše nízké (lépe řečeno korekci do 15ti procent, podle stavu nemovitosti a lokality). Jelikož je po vlastním bydlení stále poptávka a nová výstavba je nedostatečná, počet ukrajinských uprchlíků dosáhl v druhé polovině června 2022 více než 375000 (počet vydaných víz dle údajů Ministerstva zahraničí) a nemovitosti jsou vnímány jako bezpečný protiinflační nástroj - není tedy moc důvodů pro razantnější cenový pokles.

    Budeme-li brát nemovitost jako investici (byť i třeba využívanou majitelem pro vlastní bydlení či rekreaci) tak jde o komoditu, která se v horizontu dvou a více let vrátí k růstu a zajistí zhodnocení. Napomůžou tomu i po "covidovém" propadu a inflační smršti rostoucí nájmy a výhledově pak postupně se osamostatňující populačně silnější ročníky (2005 a mladší).

    Co z toho všeho vyplývá? Pokud sháníte lepší bydlení a máte finance, pak není na co čekat, kupte. Pokud vlastníte nemovitost, nepotřebujete ji a nechcete se o ní starat, prodejte. A máte-li volné finanční prostředky a chcete je do nemovitosti uložit, aby Vám z nich neukusovala inflace, při hledání jistě narazíte na tu správnou. A třeba zrovna jedna z těch co mám v nabídce může být ta pravá...

foto: archiv autora
foto: archiv autora

    V roce 2019 by nikdo nepředpokládal dva roky lockdownů a dalších omezení, na začátku toho letošního málokoho napadlo, že se v Evropě může válčit. Zkrátka ne vše lze předvídat a ne na vše se dá připravit. Jelikož se ekonomika chová cyklicky a po pádech vždy následuje růst, můžeme s nadějí a zájmem sledovat, kdy se situace začne otáčet.

zdroj: MZ; ČSÚ