Filmy s realitní tématikou

29.03.2023

    Dnešní článek se bude lehce vymykat, byť s nemovitostmi souvislost má. Představíme si několik filmů, které se nějakým způsobem týkají realit, a to jak z produkce domácí tak i zahraniční (přesněji řečeno americké).

    Filmy jsem seřadil, podle mého subjektivního hodnocení, od nejlepšího. Tím, že jsou některé již staršího data tak může být vnímání prostředí i děje u mladších ročníků až groteskní, ale každopádně jsem všechny dokoukal a o některých lze s klidem prohlásit, že se dají vidět i opakovaně. Přidávám odkaz na web ČSFD, kde najdete obsazení, hodnocení nebo třeba zajímavosti z natáčení. Pojďme tedy na to:

- Kulový blesk, CZ, 1978
slovy jednoho z protagonistů se jedná o největší akci v dějinách stěhování, v dnešní terminologii krizové řízení v praxi. Nesmrtelný film s legendárními hláškami. Kdo má rád dílo Smoljaka a Svěráka tak věřím, že tento film ocení...

 - Vlastníci, CZ, 2019
režijní debut Jiřího Havelky je pro všechny, kdo se kdy účastnili shromáždění vlastníků, jakési déjà vu. Opravdu povedená (byť hořká) komedie, odehrávající se v jedné místnosti za účasti vlastníků bytových jednotek. Dohodnou se na něčem? Proběhne vše bez následků na vztahy a zdraví? Svěží počin v české kinematografii.

- 99 domovů (99 Homes), USA, 2014
nesplácené hypotéky jsou po finanční krizi z roku 2008 vděčné filmové téma. V dnešním výčtu proto musím zmínit drama z roku 2014, ve kterém Michael Shannon ztvárňuje realitního makléře, který zastupuje banky a vystěhovává neplatící dlužníky. Jedním z jeho "klientů" je vystěhovaný Dennis (v podání Andrew Garfielda) jež se přidá na stranu "ďábla" s cílem získat svůj dům zpět...

- Sázka na nejistotu (The Big Short), USA, 2015
zajímá vás jak zmíněná finanční krize začala? Co nebo kdo byl příčinou? Kdo byly vítězové a poražení? Film zajímavý, sice zdlouhavý, ale o to depresivnější. Hypotéky coby finanční instrument a dopady neohroženého a nenažraného systému.

- Konkurenti (Glengarry Glen Ross), USA, 1992
adaptace divadelní hry s hvězdným hereckým obsazením (Jack Lemmon, Al Pacino, Ed Harris, a další), z prostředí realitní kanceláře. Film má i další zápletky než jen samotný chod realitní kanceláře, místy nudné pasáže každopádně zachraňují výborní herci.

    Pokud jste některý z uvedených filmů neviděli, doporučuji zhlédnout. I třeba právě pro ten realitní přesah. Budu rád za případné reakce nebo náměty pro další články.

foto: freepik.com
foto: freepik.com