Co se změní po volbách?

08.10.2021

   Dnes a zítra se konají volby do dolní komory Parlamentu České Republiky. Jistě k nim mnoho z nás půjde s nějakým záměrem. Nebojte se, tento článek nemá v úmyslu agitovat, přemlouvat nerozhodnuté nebo snad zvrátit něčí preferenci. Spíš mám v úmyslu nastínit možné změny či vlivy v sektoru realit v kontextu výsledku voleb.

   Bytová problematika je ostatně jedním z oblíbených témat, politici se předhánějí v přehánění jak je situace vážná a objevují se "léky" na řešení jako zdanění prázdných bytů, výstavba obecního bydlení (bytový fond je lákavá privatizační příležitost v budoucnu) nebo dokonce vyvlastnění. Je zřejmé, že jakákoli varianta není všemocná, nelze jí prosadit rychle a uvedení do praxe bude trvat déle než jedno volební období. Ani ne tak kvůli složitosti, ale neschopnosti konsensu a kompromisů v poslanecké sněmovně. Čímž rozhodně neříkám, že prosazení vyjmenovaných způsobů by cokoli řešilo.

   Tím se pomalu dostávám k odpovědi na otázku z titulku, a předpokládám, že nebude překvapením. V oblasti realit, dostupnosti bydlení či cen nájmů se nezmění NIC ať volby dopadnou jakkoli. Má-li dojít k jistému uklidnění na trhu nemovitostí, muselo by nastat alespoň vyrovnání poptávky a nabídky. To se nestane nevzroste-li masivně výstavba. A to při složitosti a zdlouhavosti stavebního procesu a při aktuálně vysokých cenách stavebních materiálů není příliš reálné. Pro znehodnocení nemovitostí a panický výprodej také není důvod.. Vlastně jsou nemovitosti z dlouhodobého hlediska velmi bezpečným instrumentem, který je nad inflací. A jestli na něco z toho může mít vliv složení poslanecké sněmovny tak by se musel udát zázrak. S napětím budu očekávat výsledek a věřit, že nevznikne patová situace, která by znemožnila vytvoření většinové vlády. Více budeme vědět 9. 10. 2021 večer...

foto: archiv autora
foto: archiv autora