Co s penězi po prodeji nemovitosti?

04.11.2022

    V předešlém článku jsem jako jednu z možností jak naložit s nemovitostí popisoval pronájem. Může však nastat situace, že nemovitost prodat musíte nebo prostě chcete a nemáte využití (berte to prosím s rezervou) pro utržené finanční prostředky. I když budete patřit ke konzervativní skupině obyvatelstva tak patrně uznáte, že nechat si peníze na běžném či spořícím účtu není zrovna to nejlepší řešení. Rozhodně ne za situace, kdy inflace atakuje dvacetiprocentní hranici a vy víte, že finance v nejbližší době nebude potřebovat. Pak se tedy nabízí doslova Nerudovská otázka "kam s nimi"?

    Nejsem finanční poradce ani analytik a ani v nejbližším okolí se nesnažím radit nebo snad dokonce navrhovat strategie jak nakládat s finančními prostředky. Na to využívám jiné kapacity, odborníky, kteří mají přehled, zkušenosti a informace, kterými já nedisponuji.

    Velké procento prodávajících již v prvopočátku prodejního procesu tuší, jak s utrženými penězi naloží. Mnohdy je právě ten účel i důvodem k prodeji, zkrátka mám plán a prodej je způsobem jak se k cíli dostat. Neméně legitimním důvodem pro prodej je ovšem i snaha nemuset se o nemovitost starat a případně se zbavit pravidelných nákladů spojených s provozem nemovitosti. I ta nevyužívaná vás může něco stát - pravidelné platby záloh na energie, drobná (či větší) údržba, platby pojistky, apod.

    Protože nechci, aby tento článek vyzněl jako nějaká cílená propagace na konkrétní druh investičních nástrojů nebo vybraných poskytovatelů, pouze zmíním, jistě ne všechny, investiční instrumenty, které mohou být zajímavé. Tady si dovolím malé upozornění, vhodnou strategií je diverzifikace (rozdělení) celkové investované částky do více produktů. A klidně i přes několik různých institucí či platforem. Při rozložení se riziko nechtěné ztráty eliminuje. Investice do fondů je jedním z těch klasičtějších a dovolím si tvrdit i konvenčnějších způsobů, jenže není vhodný pro jednorázové investování, vhodnější je pro dlouhodobé střádání. Zajímavější, byť více rizikovou možností jsou akcie. Jde o známý a léta používaný způsob investování a při správné volbě inflaci pokrývající akt.

    Patříte k příznivcům moderních instrumentů jako jsou kryptoměny nebo NFT? I tady je prostor pro vaše finance, pokud nepanikaříte při poklesu a umíte si počkat či dokonce při poklesech dokupovat a spoléhat na změnu trendu. Díky mobilním aplikacím jde o snadný způsob jak se zapojit, nepotřebujete ani statisíce nebo miliony. Zkrátka další alternativa.

    A při letošním vývoji cen energií se pochopitelně musím zmínit o segmentu zaměřujícím se na komodity. Z dlouhodobého hlediska, při potřebě v mnoha oborech a s jistotou omezených zásob lze s klidem doporučit drahé kovy.

    Jak jsem však již výše zmínil, je vhodné se poradit s profesionálem. Pokud nejste zrovna vystudovaný lékař tak se také při zdravotních problémech vydáte za odborníkem. S realitními otázkami Vám pomohu, ale pro finanční záležitosti odkazuji na někoho z okruhu mých spolupracujících partnerů. Možností je celá řada, zbývá jen vybrat si tu nejvhodnější pro Vás.

    A propos ... máte nevyužitou nemovitost? Někdo ve Vašem okolí přemýšlí o prodeji? Ozvěte se mi, probereme detaily.