Chytrá domácnost

24.09.2023

    Internet je dnes naprostý standard v každé domácnosti. Je to jedna z věcí, kterou před nastěhováním řešíte. V bytových domech jsou velmi často optické rozvody a snad už i ty nejmenší vesničky dnes prošly zasíťováním. A pokud ne tak mobilní internet je spolehlivou alternativou, s nástupem 5G sítí jsou přenosové rychlosti i latence vyhovující pro všechny běžné potřeby.

    Samozřejmostí jsou také mobilní telefony a tak se v kombinaci s možností připojení různých "chytrých" zařízení k internetu nabízí vzdálené ovládání a časování různých úkonů. Samozřejmostí je pak zabezpečení.

    U zabezpečení začneme. U novostaveb bytových domů se nezřídka setkáte s již připraveným napojením na bezpečnostní agenturu či s trvalou ostrahou. To můžete s internetovým připojením ovšem velmi snadno udělat sami, s několika čidly a kamerou se obejdete i bez bezpečnostní agentury. Vše lze pak snadno ovládat přes mobilní aplikaci. Můžete si hlídat nejen pohyb, ale i koncentraci CO, plynu či detekovat kouř.

    Vzdáleně si můžete nastavit i teplený komfort, nejen z pohodlí gauče, ale i před návratem domů. Víte, že se dnes zpozdíte, pak si můžete posunout čas sepnutí vytápění a tím snižovat náklady. I úklid může začít bez vaší přímé účasti, robotický vysavač před vaším příchodem zvládne vyluxovat, u lepších modelů i vytřít.

    Pokud rádi cestujete a zároveň máte doma květiny pak si musíte při delší nepřítomnosti zajistit někoho, kdo přijde zalít. A nebo pořídit chytré květináče. Zkrátka mnoho činností si ulehčujeme a automatizujeme, protože pak nám zbývá víc času na rodinu, zábavu nebo na odpočinek.

    Co je tedy ta chytrá domácnost? Je to označení pro vzájemně komunikující zařízení a přístroje, usnadňující rutinní nebo opakující se úkony. Možnosti jsou velké a výrobci stále vymýšlejí nové a zapojují do tohoto systému další spotřebiče. Na trend již zareagovali i telekomunikační operátoři a budují pro tento segment samostatné sítě. A pochopitelně jsou i firmy, které mohou přesně podle představ o finančních možností zákazníka celý systém vybudovat na míru.

    Byť téma není úplně realitní tak s bydlením úzce souvisí a do budoucna bude, minimálně u novostaveb, běžnou součástí.

foto: archiv autora
foto: archiv autora