Chaty - obliba neupadá

12.03.2022

Kde se vzala obliba chataření?

    V době před rokem 1989 byla vlastní chata pro mnoho obyvatel Československa jediným místem, kam jezdili na rekreaci. Za hranicemi byly možnosti omezené, finance také a tak se snem nejedné rodiny stala chata u řeky, chalupa na horách nebo chatička v zahrádkářské kolonii. I více než 30 let po Sametové revoluci však neopadá zájem o vlastní rekreační nemovitost, ačkoli možnosti jsou významně pestřejší.

Dnešní vlivy na pořizování

  • uložení finančních prostředků do nemovitosti (jde o jeden z možných způsobů boje s inflací)
  • COVID-19, s tím související lockdowny, a prakticky zastavené cestování
  • přesun části populace na "home office" - je vám vlastně jedno odkud se do práce připojujete, disponujete-li kvalitním internetovým připojením
  • plánovaný přesun trvalého pobytu v seniorním věku - velmi častý argument pro koupi rekreační nemovitosti

Chcete se realizovat nebo rekreovat?

    Ať je Vaše motivace jakákoli a jste rozhodnuti kupovat, rozhodně není na místě otálení. Nabídka je značně omezená (což platí pro veškerý realitní sortiment) a pak je tu aspekt stavebních materiálů, který Vás bude zajímat v případě, že se do Vámi vybrané nemovitosti již zakousnul nekompromisní zub času. Rekonstrukce pak může znamenat navýšení investice o nezanedbatelnou částku. Tipy a inspiraci pro Vaší kreativitu můžete ve 12. týdnu letošního roku hledat na výstavě Chalupář v Lysé nad Labem (více informací najdete v minulém článku).

Na co si dát pozor?

     Fakticky je cena rekreačních nemovitostí o řád nižší než nemovitostí k trvalému bydlení, ale setkat se můžete se stejnými vadami. Ať už právními nebo na samotné nemovitosti. Na místě je kontrola, zda skutečný stav odpovídá tomu, co je zapsáno v katastru nemovitostí. Ke svému majetku se chcete bez problémů dostat, tudíž si ověřte, že k nemovitosti např. nevede cesta přes soukromý pozemek - a pokud ano, zda je zřízeno věcné břemeno či nájemní smlouva.  Zkrátka je potřeba nic nepodcenit a předcházet případným komplikacím.

Zámek nebo pastouška?

    Před koupí také zvažte jaký komfort od své "druhé" domácnosti očekáváte. Chybějící přípojka elektřiny možná působí romanticky, ale počítejte s tím, že od konce října je v pět hodin odpoledne tma a dalších pět měsíců si denního světla moc neužijete. Objekt pro celoroční rekreaci tedy bude muset splňovat víc parametrů než jen hezké místo. Tam, kde je zdrojem vody studna se ptejte po výsledcích rozboru nebo si ho sami nechte udělat (cena je v nižších jednotkách tisícikorun za kompletní rozbor).

Potřebuji nebo chci

     Žijeme v uspěchané době, únik od ruchu velkoměsta můžete začít třeba právě na chatě uprostřed lesů. Nutně se nemusí jednat o samotu, i změna prostředí a setkávání se s jinými lidmi a zvyky Vás může obohatit a rozšířit okruh známých.

Už toho mám dost

    Možná však patříte k těm, kteří mají své kreativní období za sebou, nechce se Vám každý pátek a neděli poskakovat v koloně nebo jen chcete změnu, rád Vám s prodejem pomůžu. V sekci kontakty je několik variant jak mě můžete oslovit.

Děkuji jestli jste dočetli až sem a těším se na případné setkání

zdroj: freeimages.com
zdroj: freeimages.com