Balkon nebo lodžie?

12.08.2022

    Asi většina z nás, která se pohybuje v určitém oboru či prostředí se setkává s tím, že některé termíny nejsou používány veřejností správně. Nedělám si ambice edukovat společnost, to mi ovšem nebrání v sepsání těchto několika odstavců, ve kterých stručně popíšu rozdíly mezi prostory, které bývají součástí nemovitostí a mnohdy se jedná o rozhodující faktory pro koupi. Řeč dnes bude o prostorách zvětšující užitnou (nikoli podlahovou) plochu nemovitosti, konkrétně si posvítíme na balkon, lodžii a terasu.

    Na základě čeho tedy poznáme o jakou část budovy se jedná? Je kritériem velikost (plocha), tvar nebo snad použité materiály? Tím rozhodujícím kritériem je konstrukce, během chvíle zjistíte, že definice je naprosto jednoduchá.

    Lodžie (č. 1 na obrázku) - je součástí budovy, nevystupuje z obvodové zdi, vždy má strop. Najdete ji v drtivé většině panelových domů. Pro zjednodušení si to lze představit jako místnost, které chybí čelní zeď, kterou nahradilo zábradlí.

    Balkon (č. 2 na obr.) - v tomto případě se jedná o prostor vystupující z budovy, jde za hranici nosné zdi a není zastřešen. Nezřídka bývá dobudován i dlouho po kolaudaci stavby.

    Terasa (č. 3 na obr.) - stejně jako balkon není zastřešená (pevnou konstrukcí), zpravidla se jedná o prostor nad bytovou/nebytovou jednotkou, pro které slouží právě jako zastřešení. Tato definice souvisí především s bytovými domy. Budeme-li hovořit o terase u domů rodinných tak tam je častěji zpevněnou plochou terénu přilehlého k domu (může být i vystupující).

    Pochopitelně se najdou i různé mixy, jako je např. "balkónová lodžie" u ikonického domu zvaného Šumperák, Na samostatný článek je pak téma vlastnictví těchto prostor v bytových domech. Balkon totiž nutě nemusí být součástí bytové jednotky, byť je přístupná jen a pouze z Vašeho bytu.

    Využití záleží na preferencích uživatele, na orientaci (světové strany) i na velikosti. Velkou popularitu si získalo tzv. zasklívání, kdy se prostor povětrnostně uzavře a zvyšuje možnosti užívání např. i v chladnějším období. Jestli si místo proměníte v zahradu, skladiště nebo sušárnu prádla je už jen na vaší invenci. 

    Každopádně děkuji za čas strávený u těchto řádků a pokud by Vás zajímalo nějaké podobné téma, budu rád za podněty, v sekci Kontakt můžete využít formulář.